BAŞKANDAN MESAJ

Bayrampaşa İstanbul’un ilk organize sanayi bölgelerinden birisidir. İstanbul sanayisinin temeli Bayrampaşa’da atılmıştır. Buradaki atölyelerde imalata başlayan işletmelerimiz, işleri büyütme ihtiyacı hissedince daha büyük fabrikalara taşınmıştır. Türkiye’ye damgasını vuran işletmelerin büyük bir kısmının temelinde Bayrampaşa ve çevresinin etkisi vardır. Küçük dokuma tezgahıyla başlayan üretim artık dünya ülkeleriyle rekabet edecek düzeye gelmiştir. İrili ufaklı işletmelere, atölyelere ev sahipliği yapan Bayrampaşamız yılda yaklaşık 2 milyar dolar ihracat yapmaktadır.

İç ve dış piyasa ile daha rahat rekabet edebilmek ve Bayrampaşa’nın sanayisine katkı sağlamak için 2010 yılında çevredeki esnafımızla Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği’ni (BATİAD) kurduk. Kurulduğu günden bu yana Bayrampaşa’ya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışan derneğimiz 2013 yılında dünyanın en büyük kazağını yaparak dikkatleri üzerine çekti. Sanayiyi ilerletirken, alım heyetleri getirmeye çalışarak piyasamızı kalkındırmayı amaçlayan BATİAD, bu zamana kadar bazı alım heyetlerini Bayrampaşa’ya getirmeyi başardı. Yaptığımız temaslarla alıcıları Bayrampaşa’ya getirmeye devam ediyoruz.

Ekonomik anlamda bir darboğazın yaşandığı ülkemizde sorunları hep birlikte aşacağız. Ancak; bu sıkıntıyı tek bir yolla aşabiliriz. O da Ü-R-E-T-İ-M. Katma değerli mamül üretmeden sorunun üstesinden gelemeyiz. Bu amaçla İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği’ni (İHKİB) de arkamıza alarak üretim seferberliği başlatıyoruz. 20’nin üzerinde tekstil firmasıyla 3 yıllık bir projeye başlıyoruz. Firmaların ihtiyaç analizi yapıldıktan sonra 10 ülkeye ticari gezi düzenleyeceğiz. Müşteri gelmesini beklemeden, biz onlara gideceğiz. Alıcılarla birebir görüşmeler yaparak, tasarladıklarımızı onlara tanıtacağız. Bu bizim ve Bayrampaşamız için bir fırsat. Sonuçta bu 20 üretici firmamızı daha da ileriye taşıyıp, ülkemize daha fazla döviz kazandıracağız.